background
Aktualitātesarrow
Mūžizglītības programmā mācās šūt! Mūžizglītības programmā mācās šūt! Mūžizglītības programmā mācās šūt! Mūžizglītības programmā mācās šūt! Mūžizglītības programmā mācās šūt!
new

Mūžizglītības programmā mācās šūt!

22.01.2014

Sestdien Kapelleru namā svinēja izlaidumu – Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) nodarbinātām personām paredzētās mūžizglītības programmas ietvaros sešas sievietes bija pabeigušas tērpu konstruēšanas un modelēšanas kursus.

Kursus rīkoja mācību centrs „BUTS”, bet nodarbības vadīja profesionāla šuvēja Inguna Dzene. Mācību noslēgumā sievietes gan pašas demonstrēja, gan izstādīja šūtos tērpus improvizētā modes skatē, uz kuru bija aicināti projektā iesaistītie cilvēki, absolvenšu ģimenes, draugi.


Pasākums izdevās krāšņs un iespaidīgs ne tikai daudzveidīgo tērpu dēļ, bet arī tādēļ, ka modeles bija skaisti safrizētas un grimētas. Šuvējas viņu izlaidumā atbalstīja „BUTS” notiekošo stilistu un frizieru kursu dalībnieces.


Inguna Dzene sadarbībā ar NVA  un „BUTS” mācījusi jau otro šuvēju kursu. Pirmais bija bez darba esošām, tagad – nodarbinātām personām. Inguna atzina, ka ir iepriecināta par strādājošo sieviešu disciplinētību un apzinīgumu, apmeklējot nodarbības un pildot uzdevumus. Piecus mēnešus ilgus kursus nav viegli apvienot ar darbu un pienākumiem mājās. Atšķirībā no citiem kursiem, kuros pārsvarā apgūst teorētiskās zināšanas, nevis praktiskās iemaņas, šūšanas nodarbība notika reizi divās nedēļās – katru otro piektdienas vakaru un visu sestdienu. ”Pāris stundās nevar paspēt aptvert visu apgūstamo vielu, bez tam – praktiskajām nodarbībām ļoti svarīgs ir apgaismojums,”  Inguna Dzene skaidro, kādēļ bijis šāds mācību grafiks. Brīvā sestdiena savukārt aizgāja pildot mājās uzdoto, jo bez patstāvīga darba šūšanu apgūt nevar. „Viņām interesēja tas, ko protu un mācu, un šad tad arī viņas no manis mācījās ko jaunu,” Inguna teica par savām māceklēm.


Kursu beidzēja Alda Vinceviča ir Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta ārste. Viņai šūšana neesot pilnīgi sveša nodarbe, taču kursi zināšanas sakārtojuši un būtiski paplašinājuši. „Esmu iemācījusies dažādus knifus, - bet arī sapratusi, cik daudz vēl nezinu, tādēļ labprāt šūšanu mācītos vēl. Tagad ir iedvesma darboties, radušās idejas, un  arī šujmašīna nopirkta – tā daudzas no mums izdarīja kursu laikā,” Alda sacīja.


Gita Juņeviča strādā elektroenerģijas piegādes uzņēmumā, un šūšanas kursi piepildīja viņas senu sapni – labāk apgūt šo prasmi. „Mācījusies esmu tik, cik skolā mājturības stundās, bet šo to esmu uzšuvusi arī vēlāk. Mācīties bija interesanti , taču brīžiem gribējās, lai dienas būtu garākas – lai paspēju mācīšanos apvienot ar pienākumiem ģimenē, bērnu vadāšanu uz pulciņiem, savām sporta nodarbībām,” atcerējās Gita. Tomēr tagad atpūta nav prātā – jāpabeidz silti ziemas svārki, kamēr tie vēl aktuāli, jāšuj tērps meitas izlaidumam, tā ka iemaņas neaizmirsīsies.”


SIA „BUTS” Saldus mācību centra vadītāja Inese Vārna priecājas, ka pagājušajā gadā NVA deva iespēju iesaistīties mūžizglītības pasākumos daudz vairāk strādājošiem nekā 2012. gadā, tāpēc „BUTS” varēja piedāvāt daudzveidīgas mācību programmas. „Pirms diviem gadiem NVA Saldus filiāle varēja izdot tikai 17 mācību kuponus, un mums nebija iespēju piedāvāt daudzveidīgas mācības, jo nevarēja izveidot grupas. Pērn bija iespēja nodrošināt tālākizglītību 135 nodarbinātām personām, tāpēc arī piedāvājums raibāks. Pārsteidza, ka tik daudz strādājošu sieviešu gribēja mācīties šūšanu un stilistiku, - līdz šim šādus kursus bijām rīkojuši bezdarbiniekiem,’’ vērtē I. Vārna. Viņa arī uzsvēra, ka ne vienmēr tiek meklētas iespējas  mācīties par velti vai ar valsts līdzfinansējumu. Piemēram, topošo frizieru grupas dalībnieces par mācībām pie pasniedzējas Kristīnes Līdakas maksā pašas, un veidojoties arī vēl viena stilistu grupa – šoreiz par pilnu maksu.


Pēc pāris nedēļām nodarbinātu personu mūžizglītības programmu ietvaros kursus beigs stilistu grupa, ko māca Ketija Langšteina un Inna Kopica. 1. februārī arī viņām Kapelleru namā būs izlaidums. Inese Vārna jau tagad priecājas – esot iecerēta dažādu stilu demonstrācija, izteiksmīgi grimi un citādi pārsteigumi, kā arī fotosesija. Arī uz šo pasākumu gaidīs gan jauno speciālistu radus un draugus, gan jebkuru interesentu.


NVA Saldus filiāles speciāliste, strādājošo mūžizglītības projektu koordinējošā eksperte Kristīne Cālīte informēja, ka NVA arī šogad piedāvās strādājošām personām papildus zināšanas. Pieteikšanos mūžizglītības pasākumam plānots izsludināt šī gada pirmajā ceturksnī; tāpat kā pērn, to varēs izdarīt gan personiski filiālē, gan elektroniski NVA mājaslapā. Jāseko tikai līdzi informācijai, kad varēs pieteikties.

 

Informācija sagatavota atsaucoties uz laikraksta „Saldus Zeme” 2014. gada 21. janvāra publikācijuatpakaļ