background
Aktualitātesarrow
Profesija — vienas dienas laikā!

Profesija — vienas dienas laikā!

10.08.2016

Mūsdienās darba tirgus prasības attiecībā uz darba ņēmēju kvalifikāciju kļūst arvien stingrākas, tāpēc pretendentiem, lai strādātu konkrētā profesijā, bieži vien nepietiek tikai ar pieredzi un praktiskām zināšanām, nepieciešams tās apliecināt ar atbilstošas kvalifikācijas dokumentiem. Diemžēl šādu dokumentu trūkst daudziem sava amata speciālistiem. Kā šo problēmu risināt, Liesmai pastāstīja mācību centra „ BUTS” Valmieras filiāles vadītāja MADARA ZOSULE.

Profesija vienas dienas laikā — tas skan pavisam nereāli!

Gribu pastāstīt par šo samērā nesen radušos iespēju sīkāk. Protams, vienas dienas laikā apgūt profesiju no A līdz Z nav iespējams, taču šajā gadījumā runa ir par profesionālās kompetences atzīšanu atbilstoši MK noteikumiem. Ikviens savā darba dzīves laikā iegūtās zināšanas un praktisko darba pieredzi var pārvērst valsts atzītā kvalifikācijas apliecībā, nokārtojot kvalifikācijas eksāmenu konkrētajā profesijā. Piemēram, cilvēks ilgstoši strādā sabiedriskās ēdināšanas jomā, bet viņam nav neviena dokumenta, kas apliecina viņa kvalifikāciju.

Cilvēks atnāk pie mums uz mācību centru, mēs izrunājam, kādās profesijās eksamināciju var veikt Valmierā, izstāstām par prasībām, kādas teorētiskās un praktiskās zināšanas būs nepieciešamas. Tālāk cilvēks pats lemj, vai viņš ir gatavs kārtot eksāmenu bez papildu apmācībām. Ja apmācības nav nepieciešamas, tad viņš piesakās eksāmenam, kas notiek divus mēnešus pēc pieteikuma saņemšanas. Savukārt, ja ir nepieciešamas apmācības, lai sagatavotos eksāmenam, tad mācību centrs piedāvā gan kursus, gan arī individuālas apmācības ar pedagogu.

Tas notiek Valmierā vai Rīgā?
Valsts deleģējumi mums ir piešķirti pa filiālēm. Valmieras filiālē varam piedāvāt kārtot eksāmenu aprūpētājiem, drēbniekiem, frizieriem, manikīra un pedikīra speciālistiem, auklēm, šuvējām, ceļojumu konsultantiem, grāmatvežiem un datorsistēmu tehniķiem. Pilnu profesiju sarakstu var aplūkot mūsu mājaslapā, kur ir norādītas visas profesijas, kurās „ BUTS”  ir saņēmis valsts deleģējumu, kā arī var aplūkot, kurās filiālēs var pieteikties konkrētajam eksāmenam.

Pašlaik komplektējam grupu kvalifikācijas eksāmenam aprūpētāja profesijā, bet starp pieprasītākajām profesijām ir grāmatvedis, manikīra un pedikīra speciālists un aukle. 

(..)

Eksāmens sastāv no divām daļām — teorijas un praktiskā darba. Eksāmenu pieņem komisija trīs cilvēku sastāvā. Attiecīgi katrs var pats izvērtēt, cik sagatavots viņš ir, lai nokārtotu šo eksāmenu patstāvīgi. Ja pretendents atzīst, ka viņam vēl vajadzētu pamācīties, mēs piedāvājam sagatavošanas kursus.
Mēs, formējot grupiņas apmācībām, vācam  interesentus pamazām. Ja cilvēks ir gatavs dažus mēnešus pagaidīt, kamēr nokomplektējam grupu, tad mācību maksa būs mazāka. Katrā ziņā mēs varam visu šo procesu sakārtot tādos termiņos, lai tas cilvēkam būtu finansiāli izdevīgāk. Ir arī precedenti, kad šo iespēju izmanto uzņēmumi, kuros strādā kompetenti un pieredzējuši darbinieki, taču viņiem nav atbilstošās kvalifikācijas dokumentu. Šāda nepieciešamība rodas, piemēram, būvfirmām sūtot savus darbiniekus komandējumā darbam ārzemēs, kur atbilstoši kvalifikācijas dokumenti ir priekšnoteikums darbam objektos. Tādās reizēs kvalifikācijas eksāmenus gatavs apmaksāt pats uzņēmums. Rīgā ļoti populāri ir šādi sagatavošanās kursi un eksāmeni metinātājiem.

***

Latvijā visvecākais privātais mācību centrs „ BUTS” Valmierā darbojas samērā nesen, tikai trešo gadu. Mācību centram šogad apritēja 25 gadi, šo gadu laikā „BUTS” ir izveidojis plašu filiāļu tīklu un pašlaik darbojas 21 Latvijas pilsētā, piedāvājot pieaugušajiem apgūt vairāk nekā 200 dažādas profesionālās programmas.
 
 Vairāk var lasīt laikrakstā „ Liesma”:  https://www.eliesma.lv/profesija-vienas-dienas-laikaatpakaļ