background
Aktualitātesarrow
Laikraksts “Druva”: Ikvienam iespēja mācīties. Mācību centra “BUTS” rīkotā uzņēmēju diskusija Cēsīs.

Laikraksts “Druva”: Ikvienam iespēja mācīties. Mācību centra “BUTS” rīkotā uzņēmēju diskusija Cēsīs.

08.02.2017

3. februārī mācību centrs "BUTS" aicināja uzņēmējus uz diskusiju "Apvienojot domas un darbus ko varam dot uzņēmēju atbalstam un uzņēmējdarbības vides attīstībai". Pāris desmitiem Cēsu un Limbažu puses uzņēmēju tā bija domu apmaiņa un iespēja uzzināt par projektiem, kuros pieejams Eiropas Savienības (ES) finansējums darbinieku mācībām.

Latvijā būs pieejami 27 miljoni eiro ES finansējuma, kas paredzēts pieaugušo izglītībai. "Izmantojot specifiskā atbalsta mērķa (SAM) finansējumu, uzņēmēji varēs saņemt atbalstu vairākās programmās. Tā lieliska iespēja apmācīt darbiniekus. Svarīgi, ka mācības notiks vakaros vai brīvdienās un līdz ar to netraucē ikdienas darbu. No 60 līdz 90 procenti izmaksu tiks segtas no ES fondiem, pārējo var līdzfinansēt uzņēmējs. Pats svarīgākais uzņēmējiem izdomāt, kas viņiem vajadzīgs," stāstīja mācību centra "BUTS" reģionālā vadītāja Iveta Strēle.


"BUTS" ir lielākais privātais pieaugušo izglītības centrs, kurā akreditētas vairāk nekā 250 programmas, bet licencētas ap tūkstoti. Lieliem uzņēmumiem tiek izstrādātas mācību programmas un nodarbības organizē uz vietas uzņēmumā. Palielinās e mācību klāsts. Pērn mācību centrā mācījušies 13 700 pieaugušo, Cēsu filiālē 370. "Izpildām valsts deleģēto funkciju novērtēt profesionālo kompetenci. Tiem, kuri ir profesionāļi savā jomā, novērtējam viņu prasmes un izsniedzam sertifikātu. Tagad sertifikātus kārto daudzi sociālie aprūpētāji, jo viņiem tiek prasīta kvalifikācija. Tas ir izdevīgi gan darba devējiem, gan ņēmējiem," atgādināja Iveta Strēle un pauda gandarījumu, ka uzņēmēji visā Latvijā novērtē mācību centra piedāvātās programmas un darbinieku iegūto kvalifikāciju dažādās nozarēs.


Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektora vietniece, projektu vadītāja Jolanta Vjakse pastāstīja par uzņēmējiem pieejamo ES finansējumu specifiskās atbalsta mērķa (SAM) programmās. Ir iespēja saņemt bezmaksas konsultācijas par darba drošību un aizsardzību. Ja uzņēmumā vismaz 30 procenti darbinieku ir vecāki par 50 gadiem, ir pieejama programma, par kuras atbalstu var aprīkot darba vietas, kā arī 250 eiro apmērā ikviens uzlabot veselību. "Šī programma radās pēc pilotprojekta, kurā pārliecinājāmies, ka ir jārēķinās darbaspēks noveco. Svarīgi pagarināt ikviena darba mūžu," paskaidroja Jolanta Vjakse, uzsverot, ka šī programma var ieinteresēt daudzus mazos uzņēmumus. Vēl būs projekts, kurā paredzēts tuvākajos gados audzēkņus ne tikai sagatavot darba tirgum, bet arī nodrošināt ar darba apģērbu un citu nepieciešamo aprīkojumu. "Pēc praksēm viņi varēs sākt strādāt, uzņēmējam nebūs jātērē līdzekļi nepieciešamā iegādei. Šim projektam jau pieteikušies 76 uzņēmumi, iesaistās 16 arodskolas," pastāstīja Jolanta Vjakse. Uzņēmējus varētu ieinteresēt arī Nodarbinātības valsts aģentūras projekts, kurā atbalstu var gūt jaunās māmiņas. Atsākot strādāt, ar projekta atbalstu tiek algota aukle, līdzfinansējumu var maksāt darba devējs vai paši vecāki.


"SAM ir atbalsts uzņēmējiem un darba ņēmējiem. Sedzot vien desmit procentus izmaksu, darbinieki var papildināt zināšanas, pilnveidoties. Tā reizē arī iespēja uzņēmējiem atbalstīt darbiniekus," uzsvēra "BUTS" valdes priekšsēdētājs Ilmārs Stabrovskis, piebilstot, ka mācību rīkotājiem pats svarīgākais ir zināt uzņēmēju vēlmes, to, kādas zināšanas darbiniekiem nepieciešamas. Viņš minēja piemēru, kā dažkārt sīkumi zināšanās var sagādāt lielas problēmas. Kāda Gulbenes firma izpilda starptautisku pasūtījumu, taču saražotajam nebijis vajadzīgās kvalitātes. Eksperti pārbaudīja, ka precīzi netiek ievērota metināšanas tehnoloģija. Metinātāji pamācījās, pilnveidoja prasmes un saprata kļūdas.

"Latvijā gribam, lai pieci seši procenti pieaugušo mācītos, bet Somijā tie ir 40 procenti. Nākotnē jārēķinās, katram mūža laikā vismaz septiņas reizes būs jāpārkvalificējas, tehnoloģijas attīstās, darba tirgus mainās," atgādināja mācību centra "BUTS" direktors Pēteris Zaļmežs.


Pēc diskusijas SIA "Green line serviss" direktors Gvido Sabulis "Druvai" atzina, ka uzņēmēji patiešām nezina, kādas ir iespējas. "Līdz šim nebija populāri par savām problēmām runāt ar citiem, paši meklējām risinājumus. Tagad tiek piedāvātas iespējas. Projekti arī mums varētu būt interesanti. Kaut vai iespēja darbiniekiem mācīties," domās dalījās Gvido Sabulis. Savukārt SIA "Elektro AG" vadītājs Andris Cekuls uzsvēra, ka patlaban svarīgākais, ka par šiem jautājumiem tiek domāts. "Doma, ka jaunos darbiniekus pēc mācībām varētu nodrošināt ar aprīkojumu, ir laba, bet teorētiska. Tas, ka saņemam audzēkni, kurš ir aprīkots ar darbam nepieciešamo, nenozīmē, ka viņš šo darbu māk. Lai varētu strādāt, ir daudz citu nosacījumu," sacīja Andris Cekuls. SIA "Cinis" valdes locekle Zinta Mergina atzinīgi novērtēja iespēju, ka darbinieki varēs papildināt zināšanas un prasmes. "Mums struktūrvienībā ir automehāniķi, kuriem zināšanu papildināšana varētu noderēt. Profesionālās pilnveides programmas esam jau izmantojuši, tas vērtīgi. Ja jauno darbinieku saņemam ar visu darbam nepieciešamo, tas arī liels atbalsts," vērtēja cēsniece.


Laikraksts "Druva"
Autors: Sarmīte Feldmane
https://news.lv/Druva/2017/02/08/ikvienam-iespeja-macities


atpakaļ